Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

IV  Niedziela Wielkiego Postu

22.03.20 r.

„Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie !”

Penitencjaria Apostolska wydała bardzo ważny dekret odnośnie Odpustu Zupełnego na czas Epidemii. Tekst znajduje się tutaj (kliknij). W czasie trwającej pandemii, po każdej Mszy Świętej śpiewamy suplikację: Święty Boże….o jak najszybsze jej ustanie. Słowo Biskupa Toruńskiego znajduje się poniżej, dekret dostępny jest tutaj (kliknij).

W tym tygodniu, każdego dnia od godz. 16.00 do 17.00 (z sobotę od 8.00 do 9.00) możliwość adoracji wystawionego Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę dodatkowa Msza Święta o godz. 12.00. Wystawiony Najświętszy Sakrament od 10.00 do 11.00.

Nabożeństwa Wielkopostne: w piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.30; w niedzielę Gorzkie Żale po Mszy Św. o godz. 9.00.

W środę uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień Życia.

Trwa wielkopostna akcja „Caritas” sprzedaży świec na stół wielkanocny. Świece: Paschaliki oraz Jajka w cenie 15 zł. Pod chórem na stoliku Skarbonki Wielkopostne na podejmowane wyrzeczenia. 

Zapowiedź Przedślubna

Monika Zarembska, panna, zam. Bydgoszcz

Maciej Zenon Łysakowski, kawaler, zam. Strzelce Dolne

 

Mimo bardzo trudnego czasu epidemii, życzę Wszystkim Parafianom udanej niedzieli oraz błogosławieństwa Bożego w nowym tygodniu. Każdego wieczora o godz.20.30 zachęcam do Różańca, o jak najszybsze ustanie pandemii Koronawirusa, o zdrowie dla chorych i siły dla opiekujących się nimi lekarzy. O tej godzinie cały Kościół w Polsce modli się w tej intencji.

Ks. Proboszcz

tel. 608783657

Drodzy diecezjanie!

Znaleźliśmy się w wyjątkowej i bardzo trudnej sytuacji, która wzywa nas do zaufania Bogu, ale również do czujności, roztropności i walki z zagrożeniem. Wobec epidemii respektowanie przepisów wydanych przez stosowne służby publiczne jest wyrazem troski o zdrowie innych i własne oraz realizacją przykazania miłości bliźniego. Dlatego w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br. oraz nawiązując do stanowiska abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zalecam, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Eucharystia jest szczytem i źródłem życia Kościoła, dlatego Jej sprawowanie jest tak ważne, jednak nadzwyczajna sytuacja oraz troska o zdrowie i życie własne i innych pozwala na modlitwę w domu i łączność duchową ze świątyniami. Każda Msza święta, nawet bez udziału wiernych, jest zawsze modlitwą całego Kościoła.

Piszę to z drżeniem serca, ale w poczuciu odpowiedzialności za Kościół. Wobec decyzji władz świeckich, których nie wolno ignorować, zachęcam do skorzystania z udzielonej wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z praktyk religijnych i chrześcijańskiego przeżywania niedzieli. Wręcz przeciwnie! Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest wezwaniem do podjęcia konkretnej i żarliwej walki duchowej – za siebie i za innych. Proszę o modlitwę w domach i rodzinach. Niech rodzice zadbają o modlitwę dzieci i młodzieży! Czas epidemii to dla nas sprawdzian dojrzałości chrześcijańskiej i wiary. Zachęcam do rodzinnej modlitwy różańcowej, drogi krzyżowej oraz domowego rozważania Pisma świętego. Pomocą w naszym życiu duchowym mogą być również telewizyjne i radiowe transmisje Mszy świętych, rekolekcje internetowe oraz wiele innych propozycji, z których możemy korzystać w domu.

Przypominam, że nadal obowiązują zalecenia Komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski dotyczące środków ostrożności i praktyk religijnych. Bardzo proszę o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

Zachęcam kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościołach lub kaplicach różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Diecezję powierzam opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zapewniam o modlitwie i z serca błogosławię.

                          bp Wiesław Śmigiel, Wasz biskup