Pielgrzymka do Libanu – program

PIELGRZYMKA DO LIBANU

ŚW. CHARBEL

18 – 26 Luty  2021

8 nocy 9 dni

Dzień 1    WARSZAWA – LIBAN  18.02.2021

Zbiórka w Brodnica o godzinie ——–, odprawy, przelot do Bejrutu. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

1  LH1347 K 18FEB 4 WAWFRA HK1          0920 1110  

2  LH1306 K 18FEB 4 FRABEY HK1       1  1300 1755  

Dzień 2    BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN – BYBLOS  19.02.2021

Śniadanie,  Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. Libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Wyjazd do Balamand – od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzego. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy  klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie – historia klasztoru: około roku 503  dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Więc modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała  Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku.  Odwiedzimy  piękne miasto Batroun.  Byblos – najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3    BEQAA KAFRA  (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.  20.02.2021

Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią Św. Charbela. Bekaa Kafra to wioska Świętego, na wysokości 1500 m n.p.m.

Przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4   MAGHDOUCHE  –  BEJRUT  21.02.2021

Śniadanie.,  Wyjazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu.

Zwiedzanie Bejrutu – Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5   ANNAYA – JRABATA  – KFIFANE  22.08.2020

Śniadanie. W ten dzień przypada comiesięczne Święto św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób.

Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego.  Przy grobie odbędzie się msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6  TYR – SYDON  23.02.2021

Śniadanie, Pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Sydon: zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane.  Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7    HARISSA  – JEITA – BYBLOS  24.02.2021

Śniadanie. Harissa –  bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich – miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka.

Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta – Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest  finalistą  w konkursie „ Nowych Siedem Cudów Świata. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8   ZAHLE – BAALBEK – KSARA 25.02.2021

Śniadanie,  Msza. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Zwiedzanie  Baalbek – kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie) świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie….

Odwiedzimy  jaskinie ksara. Czas na degustację  win i zakupy.  Powrót  do hotelu na  kolację i nocleg, Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 9    LIBAN – WARSZAWA  26.02.2021

Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawy i wylot do Polski. Lądowanie w Warszawie o godz. ———, zakończenie pielgrzymki do Libanu.

 3  LH1307 T 26FEB 5 BEYFRA HK1          0500 0830   3

 4  LH1348 T 26FEB 5 FRAWAW HK1       1  1220 1355

CENNA 4500 ZŁ / OSOB

W cenę wliczone są:

 • 8  noclegi w hotelu 4*  2 os.
 • Transport komfortowym autokarem w Libanie 9 dni
 • Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania  i  kolacje.
 • Usługi przewodnika lokalnego j. Angielskie.
 • Codzienna Msza Św.
 • Bielały lotniczy.
 • Ubezpieczenia
 • Wstępów BEITEDDINE – SJASKINIA JEITA – BYBLOS –  CEDRÓW LIBAŃSKICH – MUZEUM NARODOWETYR – SYDON – BAALBEK – KSARA.

W cenę nie wliczono:

 • Wydatków osobistych
 • Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie
 • Napojów do posiłków
 • Lunchy
 • Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej 50$